Michaela Hrubá - NEW YORK

New York není jen městem známé Carrie Bradshawové. Je to magické místo plné možností i protikladů. Pospolu zde žije téměř devět miliónů lidí různého vyznání a různých kultur. Jen v tomto městě stačí popojet metrem a ocitnout se v jiném světě, někdy téměř v jiném čase. Třeba ve čtvrti, kde musí v so­botu požádat zbloudilého fotografa, aby jim vypnul klimatizaci, protože večer předtím neodhadli počasí. Ne nadarmo je New York přirovnáván k obrovskému hrnci. A jen díky obrovské vzájemné toleranci dokáží lidé, kteří v tomto městě žijí, vytěžit ze své rozdílnosti to nejlepší.
Fotografie vznikly během tříměsíčního pobytu autorky v tomto městě. Jejím zájmem nebyla místa atraktivní pro turisty. Naopak se občas dostávala i na místa, kam nejezdí ani běžní Newyorčané, natož turisté. Po svém se snažila pochopit toto město a lidi, kteří v něm žijí.

- vernisáž: 12. května 2017 od 18:00 hod.


Michaela Hrubá
absolventka FF UK v Praze, v současné době studuje tvůrčí fotografii na ITF při SLU v Opavě. Svým objektivem se snaží zachytit pomíjivé momenty v životě lidí, ať již žijí v opuštěných vesnicích v zakázané zóně kolem Černobylu, v chátrající Havaně, ve čtvrtích New Yorku, které jsou mimo zájem turistů nebo v českých vesnicích na hranicích, které se dosud vyrovnávají s následky moderní historie. Je zakládající členkou Skupiny [28], jejíž vizí je fotografie zachycující vlastní vnitřní příběh, příběh naznačený, nedokončený. Skupina pracuje od roku 2009.

Skupina (28) jejíž je Michaela součástí na mne při první kontaktu zapůsobila jako zjevení. Existuje spousta fotografických spolků a skupin, ale žádná nemá tak jasný a vyhraněný program jako tato skupina. Vizí skupiny, která vznikla na jednom z workshopů Antonína Kratochvíla, je fotografie jako obraz zachycující vlastní vnitřní příběh, příběh naznačený, nedokončený. V kině Kotva jsme vystavovali jejich společný projekt Vesnice objektivem 28 pod kurátorským dozorem Jindřicha Štreita a individuální výstavy členů skupiny Jany Hunterové (Pictures of India) a Jiřího Havrdy (Mizející Šanghaj – příběh pana Li a Amerika letmo) a vždy se jednalo, alespoň pro mne, o nevšední zážitek. Stejně jako Daniel Šperl, který vystavuje své fotografie v předsálí, Míša o tom, že by se fotografií živila, neuvažuje. Dle jejich slov ví, že je to hodně těžké a nechce se ochudit o tu možnost fotit, co chce a jak chce. New York Michaely Hrubé je odlišný od běžné představy o tomto městě. Nevyhledává turisty preferovaná místa, působištěm jejího fotografického průzkumu je newyorská periférie. Spíše než mapovat povrchní svět New Yorku se snaží proniknout pod povrch génia loci daného místa. Stejně tak činila i u svých dalších souborů z Havany, Paříže, Irska, u cyklu z Černobylu či z oblasti Sudet. Vždy je z jejích fotografií cítit hluboký osobní prožitek a upřímný zájem o fotografované, ať už se jedná o babičku kdesi v zapadlé pohraniční vísce či o chasidskou rodinu na předměstí New Yorku.

                                                                                 dramaturg výstavy Václav Němec 

Fotogalerie

Kalendář akcí

duben
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.